Automatyzacja Procesów Biurowych

RPA – ETL – RAD

Dobrze funkcjonująca firma to marzenie każdego przedsiębiorcy. Nie tylko sprawia, że pracownikom przyjemniej wykonuje się swoje zadania, ale również działają prężniej, co przekłada się na zadowolenie klientów i ich większe grono. Jak usprawnić działanie Twojej firmy? Zapraszamy do lektury.

Oszczędność czasu poprzez stosowanie oprogramowania RPA (Robotic Process Automation)

Wielu pracowników, szczególnie biurowych, spotyka się z monotonną pracą, polegającą  na powtarzaniu tych samych czynności. Często jest to tworzenie podobnych raportów, ofert w programach z serii Office. Jednak czy można usprawnić ten procesu? Oczywiście, że tak! Z  pomocą przychodzą nam narzędzia RPA, które usprawniają powtarzalne procesy. Koniec z ręcznym powielaniem danych, przepisywaniem. Oprogramowanie to, które jest łatwe z implementacji do struktury firmy, może znacząco pomóc. RPA dostarcza łatwego i przejrzystego interfejsu, przez co jest przyjazne w używaniu.

Cena wprowadzenia stanowi ułamek  ceny innych, bardziej skomplikowanych i dedykowanych narzędzi. Jakie są jego inne plusy?  Po pierwsze pozwoli usprawnić czas wykonywania niektórych obowiązków. Twoi pracownicy zyskają więcej czasu na właściwą pracę. Przykładowo programista będzie mógł skupić się na efektywnym i twórczym tworzeniu aplikacji a nie na powielaniu schematów podczas pisania raportów. Po drugie odciążenie podopiecznych niesie niewątpliwie plusy dla pracodawcy. Richard Brandson powiedział “Klienci nie są najważniejsi. Pracownicy są najważniejsi. Jeśli zadbasz o swoich pracowników, oni zatroszczą się o klientów” .  Stosowanie takich narzędzi jak RPA pozwoli również wyeliminować znaczną część ludzkim błędów (np. pomyłki w operacjach na danych).

Dobrze zaprogramowany robot nie popełnia błędów, co pozwoli oszczędzić czas i usprawnić pracę. Wiadomo też, że człowiek dłużej wykonuje pewne operacje, podczas gdy cykl wykonania zadania za pomocą narzędzi  usprawniających może znacznie go zmniejszyć. Co ważne, oprogramowanie nie potrzebuje przerw w działaniu czy nie ma określonych 8 godzin roboczych.

Szybsze pozyskanie danych dzięki ETL (Extract Transform Load)

Czas poznać kolejny sposób na usprawnienie działania firmy – ETL. Czym jest? ETL to narzędzie, którego działanie polega na 3 krokach:

  • szybkie pozyskanie danych ze źródeł zewnętrznych
  • modyfikacja ich, analiza, zmiana na właściwy format
  • implementacja do bazy danych, dostarczenie danych w formie łatwej do prezentacji

Początkowo narzędzia ETL wykorzystywane były przez pracowników IT, aby usprawnić ich działania. Jednak coraz częściej zaczynają ich używać użytkownicy biznesowi. Sami mogą tworzyć połączenia z bazami i kiedy tego potrzebują, mogą sami ingerować w dane. Przez to można oszczędzić na dwa sposoby. Po pierwsze czas – nie trzeba chodzić do zapracowanego personelu działu technicznego, a samemu wykonać pracę. Po drugie ilość pracowników – przez szersze kompetencje potrzebna jest mniejsza ilość zatrudnionych. ETL ma na celu przeniesienie danych do magazynu w optymalnej formie dla zwiększania wydajności. Każda firma potrzebuje takiego usprawnienia. Korzystanie z danych w odpowiedniej i przystosowanej formie dla danego rozwiązania, znacznie usprawnia proces szukania w bazie danej informacji.

Dane są dostosowane do Twojego przedsięwzięcia, a nie Ty musisz się dostosowywać do formy danych. Narzędzia ETL dostarczają konspekt historyczny, który może pomóc w analizie Twojej firmy. Przez to użytkownikom biznesowym o wiele łatwiej o raportowanie danych związanych z poczynaniami przedsięwzięcia. W czym jeszcze to oprogramowanie może Cię wesprzeć? Jeśli zatrudniasz specjalistę ds. danych – możesz w łatwy sposób usprawnić jego działania. By przenieść dane nie jest wymagana umiejętność pisania skryptów czy kodu – wystarczy samo narzędzie ETL.

“Najlepsze organizacje będą miały jasną i precyzyjną strategię, która uznaje integrację danych za podstawowy fundament ich konkurencyjnego zróżnicowania” – David Loshin, President of Knowledge Integrity Inc.

Usprawnij działania programisty poprzez użycie RAD (Rapid Aplication Development)

Narzędzia RAD oferują używanie gotowych komponentów, często które wystarczy przeciągnąć i upuścić. Taka opcja dla programisty jest sporym zaoszczędzeniem czasu. Wyobraźmy sobie, że musiałby wciąż tworzyć od nowa dany element i funkcje go obsługujące. Przykładem może być gotowy, wbudowany w środowisko element sprawdzający poprawność pola, gdzie użytkownik wpisuje adres mail. Narzędzie programistyczne Microsoft Visual Studio oferuje gotowy komponent, który wystarczy upuścić do okna z aplikacją i wpisać tekst błędu, który ukaże się po błędnym wpisaniu maila. Duża część przedsiębiorców uważa, że czas jest na wagę  złota. Dzięki RAD Twój pracownik może wyeliminować zbędną, powtarzalną  pracę – przecież są od tego narzędzia!

Takie graficzne interfejsy są też znacznie łatwiejsze w nauce dla niedoświadczonego pracownika. Gotowe prototypy mają lepszą jakość, gdyż mają zredukowaną liczbę błędów i są przygotowywane przez sztab doświadczonych ludzi.  Przez to efektywność projektu RAD jest większa. Programiści tworząc oprogramowania za pomocą tego narzędzia mogą poświęcić całą  swoją uwagę na problemy klienta, a nie programistyczne zagwozdki. Głównym zadaniem tego oprogramowania jest przyspieszenie procesu tworzenia aplikacji. W efekcie w tym samym czasie, można wykonać więcej zadań i zadowolić więcej klientów.

Chcesz wiedzieć więcej, masz wątpliwości? Zapraszamy!